Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prase domácí

Wikipedie:Jak číst taxobox
Jak číst taxobox

Prase domácí

Prasnice se seletem
Prasnice se seletem
Vědecká klasifikace
Říše:živočichové (Animalia)
Kmen:strunatci (Chordata)
Třída:savci (Mammalia)
Řád:sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď:prasatovití (Suidae)
Podčeleď:pravá prasata (Suinae)
Rod:Prase (Sus)
Druh:Prase divoké (Sus scrofa)
Poddruh:Prase domácí (S. scrofa f. domestica)
Binomické jméno
Sus scrofa f. domestica
L., 1758

Prase domácí je domestikovaný savec, vyšlechtěný z prasete divokého. Jedná se o nejvýznamnější druh dobytka ve střední Evropě, např. v České republice se jich k 31. prosinci 2005 chovalo celkem 2 876 834.

Prase rychle přibývá na váze a je velmi plodné, v průměru mívá 8 až 14 mláďat. Většinou nezemře přirozenou smrtí, protože je poraženo pokud dosáhne určité porážkové hmotnosti. Pokud zvíře dosáhne tělesné dospělosti, již dále neroste. S takovými zvířaty se ale v zemědělství rozvinutých zemí nesetkáme, protože ta jdou na porážku mnohem dříve (vyjma vynikajících plemeníků). Prasata jsou chována v zemědělských zařízeních zvaných vepřín. Menší zařízení na statku se nazývá chlívek. V případě vepřína se prasata nejčastěji chovají v kotcích po více kusech nejčastěji stejné kategorie. Někdy může být u vepřínu i výběh. V některých zemích se chovají prasata pod otevřeným nebem - tedy extenzivně. V tomto případě mají malou boudičku, ve které spí, a ohrazený výběh, ve kterém se mohou pohybovat, nebo v kališti rochňat.

Vykastrovaní samci prasete se nazývají řezanci, nevykastrovaní se nazývají kanci. Kanci obvykle nejsou vhodní pro potravinářskou výrobu, neboť páchnou.

Prase vydává zvuky tzv. chrochtání nebo kvičení. Je porostlé štětinami. Muslimové a Židé mají dle náboženských pravidel zakázánu konzumaci vepřového masa. Tyto zákazy pramení z toho, že jeho maso může obsahovat svalovce. V Japonsku ho vodí na vodítku jako v Evropě psa.

Oslovení „prase“ se v lidské společnosti už dlouho používá jako nadávka. Označujeme tak člověka, který je nečistotný, zanedbaný nebo se nevhodně chová.

Prase v cizích jazycích

českyprase
anglickypig
francouzsky(le) cochon
italsky(il) maiale
španělsky(el) cerdo
německySchwein
latinskyporcus
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prase

(KRS, 4. 11. 2010 20:13)

hledám víc informací zatim jsem se dočet asi na 4 stránkách hodně podobnej text nevim jestli jste to zkopírovali nebo jestli jste si to vymisleli ale nemá to cenu když tam máte uplně stejný informace jako na wkipedii